aloe vera od lat w medycynie tradycyjnej

Pierwsze ślady obecności aloesu odnaleziono również w Egipcie, w „Egipskiej Księdze Lekarstw” a także papirusie z Eber z 1550r. p.n.e.. Egipcjanie traktowali aloes niemal mistycznie. Ofiarowywano go w charakterze prezentu w czasie czasie pogrzebowych ceremonii symbolizującym życie po śmierci. Sadzono go dookoła piramid, wyznaczając drogę faraonów do Krainy Umarłych. Do tej pory w Egipcie aloe vera sadzony jest wokół cmentarzy. Muzułmanie zawieszali go nad drzwiami swoich domostw na znak odprawionej pielgrzymki do Mekki.
Obyczaj ten nadal funkcjonuje w ”Kraju Faraonów”. Aloes umieszczany jest nad drzwiami nowego domostwa, żeby zagwarantować w ten sposób dobrobyt i zdrowie. Mimo, iż sposób ten pozbawiał go zarówno wody, jak i ziemi mógł przeżyć całe lata , a wręcz rozkwitnąć.

Kupcy arabscy rozsławili aloe vera w świecie azjatyckim. niezwykle szybko wpisano go do urzędowego spisu medykamentów medycyny indyjskiej. Aloe vera stosowano w niemal na całym świecie, w Chinach, Tybecie, na Sumatrze, Filipinach, w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, na Jawie, Hawajach, Kubie, Jamajce, w Meksyku, w Europie. Znacznie prościej jest wymienić miejsca, gdzie nie był stosowany. Arabowie rozprzestrzenili jego sławę na całej kuli ziemskiej.